KERESTE NEDİR ? 

Orman bakanlığı  bünyesinde ki  uzman  kadroların  çalışmaları  neticesinde  uygun görülen hatta çıkartılması ile  ormanın  daha sağlıklı  gelişmesini  sağlayacağı  tespit  edilen  ağaç ların  kesimi ile   kütük  yada  tomruk  denilen  hammadde  elde edilmesine  müteakip  ilgili  firmaların  kerestelik  tomrukları  açık artırma usulü ile  satın  alması  işleminden sonra  sektörel  şartlarda  ağacın  boyuna  kesilmesi  ile   elde edilen  yarı mamul  ahşap  ürüne KERESTE  denir.

Kurutulduğun da iletkenlik  özelliği  bulunmayan  kereste,  inşaat, mobilya, kağıt  endüstrilerinde  kullanılmaktadır. İnşaatlar da  konstrüksiyon, kargas, kalıp, iskele  ihtiyaçlarında,  marangoz  ve  mobilya  sanayisin de  ise  her türlü  iç  ve  dış  mekanın dekore, izole ve muhafazası  için  tercih  edilmektedir.

Kereste, kesit ölçülerine göre çıta, tahta, karkas, kadron, kalas, lata, azman şeklinde  isimlendirilmekle beraber, anlamlarından bağımsız  olarak ta ifade edilmektedir.

Keresteler evvela sertliklerine göre ( buna bağlı olarak  kullanım  alanlarına göre )  sınıflandırıldıktan  sonra menşeine ve daha sonra  kendi içinde  kalitelerine göre  sınıflandırılır.

Keresteler hakkında daha detaylı bilgi sahibi olmak için kereste konusunda hazırlamış olduğumuz KERESTE Çeşitleri başlıklı makalemizi okuyabilirsiniz.

KERESTE HAKKINDA DETAYLI MAKALEMİZİ İNCELEMEK İÇİN  TIKLAYINIZ..

Leave a Reply

Your email address will not be published.