DÖŞEME – RABITA

Home / DÖŞEME – RABITA

Rabıtalı  Döşeme Tahtası ( Ahşap Parke )

Hayatımızın  her alanında  yer alan  hatta  yer  alabilmesi  için  bilinçli  bir şekilde alan  oluşturduğumuz  ahşap, mekanlarımızın taban ( zemin )  kaplama  işinde de  hususi bir  ürün olmaya  yüzyıllar  önce  başlamıştır.

Kullanıldığı  tüm  iş  ve  hammaddesi  olduğu  tüm   ürünlerde, sağlık açısından doğallığı ile zenginlik açısından  çeşitliliği ile sürdürebilirlilik  açısından  yenilenebilirliği  ile  dekoratiflik  noktasında  renk ve desen alternatifleri  ile  vazgeçilmezliğini  devam ettiriyor  ve  devam ettireceği de  öngörülüyor.

Piyasa lisanı yada tüketici deyimi ile parke yada döşeme tahtası dendiğin de kastedilen şekil, rabıtalı döşeme tahtası dır. Rabıta, kelime  manası olarak birbirine geçme anlamına gelmektedir. Ürün nitelendirmesi açısından ise birbirine  geçirilebilir  hale  getirilmiş  parçaların her birine verilen isimdir.

Geçmiş  yıllarda  el yordamı  ile  ahşap a şekil vererek nihayi bir ürün  elde  edilmesine  karşın  çağımız da elbette  ileri teknoloji  ile  donatılmış  makinalar  ile bu  iş  çok daha  ekonomik, seri  ve  modern hale gelmiştir.

Taban  kaplama  ürününü yani rabıtalı döşeme  tahtasını  teknik  açıdan  tanımak  istediğimiz de karşımıza çıkan  birkaç  önemli  husus  olmaktadır. Bunlardan kısaca  bahsetmeye çalışalım.

Taslak halindeki ahşap maksimum seviyede kurutularak (fırınlanarak)  rabıta makinasın da birbirlerine yan yana geçirilebilmesi amacı ile lamba-zivana sistemine  kavuşturulur. Ve artık  ahşap rabıtalı  döşeme tahtası  adını  almış  olur.

İstenilen  tüm ağaç çeşitlerinden imal  edilebilecek olmasına karşın  elbette  işe  ayrılacak  bütçe ve   fayda-maliyet  hesabı  göz ardı edilmemelidir. Bu iş için afrika, uzak doğu, Latin Amerika, iskandinav ülkeleri, batı ve doğu Avrupa  oldukça  fazla ağaç  seçeneği  sunmaktadır. Biz bu bahiste ülkemiz de kullanılan çam, lareks, ladin, sedir, ıroko, teak, merbau, sapelli ye değinmekle yetinerek içlerinden  firmamızın ürettiği çam ve lareks i irdelemeye çalışalım.

Genel kabul görmüş ölçüler, kalınlık 18 mm, genişlik  80  mm olmakla  beraber, yeterli  sipariş  miktarı  koşulu ile firmamız  istenilen  her ölçüde  üretim  yapmaya  stok ve donanım bakımından  hazır bulunmakta dır.Ürün  gamımız da  yerli ( Isparta ) çamı, Fin çamı, Amerika çamı, Sibirya  sarıçamı, Sibirya Karaçamı ( lareks ), ıroko, sapelli, teak  mevcuttur. Bu  ürünler kendi arasında,  budak ( dal ) sayıları ile tasnif  edilerek  Extra (süper), 1.sınıf, 2.sınıf, 3.sınıf  olarak  sınıflandırılarak  piyasaya  sürülmelerine  karşın, firmamızca tüketici isteğine  görede  tasnif  yapılabilmektedir.

Firmamız,  ürün  satışlarını  perakende  ve  toptan  olarak  yapmaktadır.