MASİF PANEL

Home / MASİF PANEL

Masif  Panel

Masif  panel, sizinde  fark edeceğiniz gibi  eksik tanımlanmış  bir  isimdir. Zira `dolu`  anlamına  gelen  masif  ile  tabaka yada  plaka  kelimesini  bir araya  getirdiğimizde  ortaya çıkan, Dolu Tabaka şeklindeki isimlendirmede  ürünün hangi cins yada madenden  olduğu  ifade edilmemiş olmaktadır. Dolayısı  ile  iki  kelimenin  arasına  `ahşap`  kelimesi konulduğunda ürün eksiksiz  tanımlanmaktadır.

Masif  Ahşap  Panel

Ağaç, doğal ve fakat canlı diye tarif etmeye  çalıştığımız  hareketliliğe  sahip  bir hammadde dir. Hayatımızın hemen her safhasın da görmeyi arzuladığımız  ağaç, bizden  kendisi  için çok ciddi  emek vermemizi  istiyor  olacak ki  aksi  halde  başıboş  bırakıldığı  vakit  tepkisel  özelliğini  acımasızca göstermektedir. Dış etkenlere  karşı  tepki  veren ahşap ın bu  asiliğini  en çok da tabakalar da  gözlemlemekteyiz. Çünkü  ağaç taslaklarının  kesit  uzunlukları  arttıkça  direnç ve tepkisellikleri de artmaktadır. Doğal bir ağaç tabaka elde etmek istediğimiz de  ağaç ı bu problemlerinden  nasıl  kurtarabiliriz  sorusuna cevap  olarak, dar ince ve kısa parçaların birleştirilmesi  ile  oluşturulan  Masif Ahşap Panel karşımıza  çıkmaktadır.

Masif ahşap panel in  yapım süreç ve tekniğine  azda olsa değinmek istiyoruz ;

Orman bakanlığınca kerestelik olarak istihsal edilmiş ağaçları  alan  üretici  firmalar, yukarı da bahs ettiğimiz  üzere  ağacın  hareketliliğini  önleyebilmek  ve  problemli  lokal kısımlarını  çıkartmak amacı ile ağacı  standart  genişlikte,  belli başlı birkaç  farklı kalınlık ve  boylarda  kesmektedir. Kesilen bu taslaklar  belli bir nem oranına  düşürülmek  amacı  ile  fırınlama dediğimiz  kurutma  işlemine  tabi  tutulurlar. Kurutma işleminden sonra, görsellik  açısından  seçilip ve  gruplandırılırlar. Gruplandırılmış  taslaklar  uçuca eklenebilmek  için  iki  ucuda  kurt ağzı denilen  şekle  kavuşturulur. Üstün yapıştırcı  özelliğe sahip  tutkal  ile birbirine  eklenerek boy  halini  alan yarı mamüller daha  sonra yan yana da eklenerek plaka, tabaka yada panel  dediğimiz  şekle getirilip  zımparalandıktan sonra  mamül tamamlanmış olur. Bu  modele  Finger Joint  yani  Boy  Ekli  denilirken,  tek parça  uzun boy  çıtaların  birbirlerine  yan yana  eklenmesine  ise  tam boy  denmektedir. Boy  ve  en  kesit  ölçüleri  firma  bazın da değişiklik  gösteren, et kalınlığı  ise  en ince 14  mm, en kalını  30  mm  olan  bu mamül  ürüne  Masif  Ahşap  Panel  denmektedir.

Bu  süreç  sonucun da  ortaya  çıkan masif ahşap panelin özelliğini  bir cümle  ile  ifade edecek olursak; küçük tahta parçalarının kurutulup birbirine  yan yana  yapıştırılması ile elde edilen  ağaç panel dir.

Masif ahşap panel  son  yıllarda  çok  amaçlı kullanılan  ürünler  arasına  girmeyi  başarmıştır. Kulanım alanlarının  başlıcaları  şunlardır ;

Her türlü salonların  iç döşemelerinde

Mobilya  sanayisinde

Okul sıra ve oturaklarında

Mutfak dolap  ve  tezgahlarında

Kapı  ve  kapı  kasa  üretiminde

Taban, tavan  yada  duvar  döşemelerinde

Yat ve  tekne  gibi  deniz taşıtlarının ilgili  alanlarında

Merdiven  yapımı  yada  kaplamalarında

Her türlü  dolap  ve  pano  üretiminde

Otobüs, karavan, vagon   ve  kamyon  gibi  taşıtların  dekorasyonunda

Hertürlü   saklama  kutusu, dolabı ve  sandık  üretiminde

Tabut  üretiminde

Kısacası  ahşap ı  görmek  istediğimiz  her yerde …

Firmamız,  ürün  satışlarını  perakende  ve  toptan  olarak  yapmaktadır.