ÇAM DÖŞEME

Home / ÇAM DÖŞEME

Çam  Döşeme

Çam  Döşeme  ismi  ilk  bakışta da  anlaşılacağı  gibi  eksik  bir  tanımlamadır. Doğru  olan ifade ise, Rabıtalı Çam  Döşeme Tahtası olmalıdır. Rabıta ve  döşeme  kelimelerinin  anlamlarını, Döşeme – Rabıta  kısmında  ifade  etmeye  çalıştığımız için  burada  sadece bu  ürünün  çam   ağacı  ile  yapılmış  olanını  izah  etmeye  çalışacağız.

Rabıtalı çam  döşeme  tahtası, ahşap, betonarme, çelik  konstrüksiyon  yada  farklı  bir  şekilde  inşa  edilmiş  bir  yapının  taban kısmının kaplanması  işinde  kullanılmaktadır. Taban  kaplamasında  ahşap,  yani  rabıtalı  çam  döşeme  tahtasının  tercih  edilmesinin  elbette  çok  ama çok  geçerli  sebepleri  vardır. Bu  sebeplerin  bir kaçından  bahsetmeden  geçmemeliyiz. Tercih  sebeplerinin  başında  elbette  sağlık  açısından  alternatifsiz  olması  gelmektedir. Hiçbir  kimyevi  katkısı  olmayan  ve  doğadan  elde edilerek  direkt  kullanıma  sunulan rabıtalı döşeme tahtası aynı zaman da  iyi bir  ısı  izalasyon  ürünüdür. Yenilenebilirlilik  özelliği olan  rabıtalı  çam döşeme  tahtasının   uygulanacağı alanın  fiziki ve  dekorasyonel  durumuna  göre  imal  edilebilir  olması  da bu  ürünü  tercih  noktasında  vazgeçilmez  kılmaktadır.

Boy  uzunlukları  2  mt  ile  4  mt  arasında  değişen  rabıtalı  çam  döşeme  tahtasının  standart  kalınlığı  1.8  cm  ve  standart  genişliği  10  cm  olmasına   karşın  sipariş  miktarının  yeterli  olması  durumunda  ise  istenilen  ölçülerde   üretilmesi  mümkündür.

Montaj  şekli,  kargas  ızgaralı  yada  yapıştırmalı  olabilen  rabıtalı  ahşap  döşeme ürününün  çıkış  noktası  çam  ağacı  olmakla  beraber, lareks, ıroko  ve  tik  ağaçlarından da  imal  edilebilmektedir. İstisnasız  tüm  ağaç  türlerinin  fırınlama ( kurutma )  yapılmadan  kullanılması doğru  değildir. Fırın kurutma, ağacın doğasında var  olan canlılığını önlemek  için  yapılıyor  olsada  bazen kullanım  alanı  ve  fiziki  koşullara göre  bu  yetersiz  kalabilmektedir. Zira doğayı  zaptedemeyeceğimiz  gibi  doğadan  bir   parça  olan  ahşap ı  da  tamamen  zapturapt  altına almak  oldukça  güç  olmaktadır. Bilakis olumsuz  gözüken bu özellik,  aslında  onu  doğal  yapan  özelliğidir.

Rabıtalı  çam  döşeme tahtasını  nem  ve  sıvı  temasına  karşı  korumak  için  geçmiş  yıllarda  farklı  yöntemler  tercih  ediliyorken, günümüzde  su bazlı yada  selülozik  vernikler  ön plana  çıkmaktadır. Uygun  şartlar  tesis  edilmiş  ise  hiç  bir  koruyucu  ürün  kullanmadan  naturel  bir  şekilde  sadece   sistre ( zımpara )  yapılarak da rahatlıkla  kullanılabilmektedir.

Firmamız,  ürün  satışlarını  perakende  ve  toptan  olarak  yapmaktadır.

Rabıtalı  Döşeme Tahtası ( Ahşap Parke )

Hayatımızın  her alanında  yer alan  hatta  yer  alabilmesi  için  bilinçli  bir şekilde alan  oluşturduğumuz  ahşap, mekanlarımızın taban ( zemin )  kaplama  işinde de  hususi bir  ürün olmaya  yüzyıllar  önce  başlamıştır.

Kullanıldığı  tüm  iş  ve  hammaddesi  olduğu  tüm   ürünlerde, sağlık açısından doğallığı ile zenginlik açısından  çeşitliliği ile sürdürebilirlilik  açısından  yenilenebilirliği  ile  dekoratiflik  noktasında  renk ve desen alternatifleri  ile  vazgeçilmezliğini  devam ettiriyor  ve  devam ettireceği de  öngörülüyor.

Piyasa lisanı yada tüketici deyimi ile parke yada döşeme tahtası dendiğin de kastedilen şekil, rabıtalı döşeme tahtası dır. Rabıta, kelime  manası olarak birbirine geçme anlamına gelmektedir. Ürün nitelendirmesi açısından ise birbirine  geçirilebilir  hale  getirilmiş  parçaların her birine verilen isimdir.

Geçmiş  yıllarda  el yordamı  ile  ahşap a şekil vererek nihayi bir ürün  elde  edilmesine  karşın  çağımız da elbette  ileri teknoloji  ile  donatılmış  makinalar  ile bu  iş  çok daha  ekonomik, seri  ve  modern hale gelmiştir.

Taban  kaplama  ürününü yani rabıtalı döşeme  tahtasını  teknik  açıdan  tanımak  istediğimiz de karşımıza çıkan  birkaç  önemli  husus  olmaktadır. Bunlardan kısaca  bahsetmeye çalışalım.

Taslak halindeki ahşap maksimum seviyede kurutularak (fırınlanarak)  rabıta makinasın da birbirlerine yan yana geçirilebilmesi amacı ile lamba-zivana sistemine  kavuşturulur. Ve artık  ahşap rabıtalı  döşeme tahtası  adını  almış  olur.

İstenilen  tüm ağaç çeşitlerinden imal  edilebilecek olmasına karşın  elbette  işe  ayrılacak  bütçe ve   fayda-maliyet  hesabı  göz ardı edilmemelidir. Bu iş için afrika, uzak doğu, Latin Amerika, iskandinav ülkeleri, batı ve doğu Avrupa  oldukça  fazla ağaç  seçeneği  sunmaktadır. Biz bu bahiste ülkemiz de kullanılan çam, lareks, ladin, sedir, ıroko, teak, merbau, sapelli ye değinmekle yetinerek içlerinden  firmamızın ürettiği çam ve lareks i irdelemeye çalışalım.

Genel kabul görmüş ölçüler, kalınlık 18 mm, genişlik  80  mm olmakla  beraber, yeterli  sipariş  miktarı  koşulu ile firmamız  istenilen  her ölçüde  üretim  yapmaya  stok ve donanım bakımından  hazır bulunmakta dır.Ürün  gamımız da  yerli ( Isparta ) çamı, Fin çamı, Amerika çamı, Sibirya  sarıçamı, Sibirya Karaçamı ( lareks ), ıroko, sapelli, teak  mevcuttur. Bu  ürünler kendi arasında,  budak ( dal ) sayıları ile tasnif  edilerek  Extra (süper), 1.sınıf, 2.sınıf, 3.sınıf  olarak  sınıflandırılarak  piyasaya  sürülmelerine  karşın, firmamızca tüketici isteğine  görede  tasnif  yapılabilmektedir.

Firmamız,  ürün  satışlarını  perakende  ve  toptan  olarak  yapmaktadır.