Kereste ile ilgili makalemiz.

Keresteler kendi içerisinde çeşitlere ayrılmaktadır. Her türlü binanın inşasında kullanmak için tasarlanan kerestelere inşatlık kereste adı verilmektedir.

Keresteler kendi içerisinde çeşitlere ayrılmaktadır. Her türlü binanın inşasında kullanmak için tasarlanan kerestelere inşatlık kereste adı verilmektedir. İnşaatlık kerestelerle, bina yapımında gerekli olan iskelet ve beton atma öncesi hazırlanan kalıplar yapılmaktadır. İnşaatlık keresteler, sökülerek daha sonra başka bir inşaatta da kullanılabilmektedir.

İnşaatlık Kereste Hangi Ağaçlardan Elde Edilir?

İnşaatlık keresteler, yapıları gereği, diğer kerestelerden ayrılmaktadır. Çam ağacı, ladin ya da göknar türündeki ağaçlardan elde edilen inşaat kerestelerinin diğer kerestelerde belirgin farklılıkları da vardır. İnşaat kerestelerinin en ayırt edici özelliği ince kutur ağaç çeşitlerinden elde edilmiş olmalarıdır. İlk olarak doğrama amacıyla kullanılmayacak olan genç yaşlardaki ağaçlardan elde edilen keresteler, ihtiyaç duyulabilecek ölçülerde kesilerek hazırlanır. Ölçüleri, inşaat sektörünün kullanım ihtiyacı belirlemektedir. İnşaat keresteleri, kurutmaya ihtiyaç duyulmadan satışa çıkartılmaktadır.

İnşaat Kerestelerinin Diğer Özellikleri

Kurutma ihtiyacı olmadığından satışa hazırlanması daha kolay olan inşaat kerestelerinin, desen, renk gibi özelliklere gereksinimi yoktur. Farklı ölçülerde üretilmesinin sebebi de sektörde farklı boylarda keresteye ihtiyaç duyulmasındandır. İnşaat iskeletinin, çatısının ve işçilerin çalışması için gerekli iskelelerin hazırlanmasında oldukça etkili olan inşaat keresteleri, özel istekler dışında 3 veya 4 metrelik ölçülerde hazırlanmaktadır. İnşaat kerestelerinin ölçüleri, beşe on, sekize sekiz, ona on ya da kalıplık tahta isimleri ile anılmaktadır. Ölçüler nadir olarak isteğe bağlı şekilde farklı sayılarda olabilmektedir. Ancak farklı ölçülerde hazırlanan boyut ölçüleri ile hacim konusunda uyuşmazlıklar yaşanması çok olasıdır.

İskele Kalası

İskele kalası, inşaat keresteleri kategorisinde olmasına rağmen farklı bir alanda tanımlanabilir. İnşaatların özellikle dış cephe işlemleri için kurulan iskelelerde kullanılır. Hafif olması en önemli özelliği olmakla beraber, göknar ya da ladin ağaçların üretilmektedir.  İskele kalaslarının boyları 3 metre ya da 4 metre olarak hazırlanmaktadır. Kalınlık ölçüsü ise genellikle 5 cm kabul edilmiştir. 20 cm genişliğinde olan sıklıkla kullanılan iskele kalaslarının 22 cm ve 25 cm ölçülerinde genişliği olanları da bulunabilmektedir. Aslında inşaat kerestelerinde de temel ayrım kullanım amacına göre yapılmaktadır. Özel bir özellik aranmadığından piyasada kolaylıkla bulunabilirler.