Kereste hakkında makalemiz.

Kereste Hakkındaki Makalemiz :

Kereste çağlar ve asırlar öncesine dayanan neredeyse uygar insanlık tarihi ile yaşıt bir geçmişe sahiptir.  İlk medeniyetlerin kurulumunda yine ağaç yani bugünkü adı ile kereste büyük önem taşımaktadır. Gerek doğal bir meteryal  olması gerek sağlıklı olması nedeni ile kereste yani  ağaç mamulleri çokça tercih edilmiştir.

Kereste ; Ağaç işleme endüstrisinin geniş yelpazesinde bir çok alanda farklı isimler alarak kullanılan ahşap ürünlerin genel adıdır.  Ağaç tomruklarının belirli bir sistem ve yöntemlerle özel kereste makinaları ve ekipmanları ile farklı şekil ve dokularda işlenmesi işlemleri ile inşaat sektörünün bir çok alanında kullanılmaktadır.

Kereste ve Kereste mamulleri İnşaat sektörünün temelinden çatısına kadar hayati önem taşıyan ürünlerdir.  Bunun yanı sıra iç mekanlarda giriş kapısından, zemin kaplamalarına, dekorasyon dan günlük kullanılan el aletlerine kadar tercih edilip üretimi yapılan hayatımızın her alanında ve asla vazgeçemeyeceğimiz doğal malzemedir.

Kereste ve kereste sanayisinin tarih öncesinden beri var olan bir sektör olduğunu gururla söyleyebilir Kereste işlemecisi yani bugünkü adı ile marangozluğun tarihin en eski en bilinen ve en gözde mesleklerinden biri olduğunu söylemek isteriz.

Keresteci yani kereste mamulleri satan tacir tüccarlarda kereste işleme sanatkarları yani marangozluk kadar eski ve gözde mesleklerden biridir.  Günümüzde gerek ithal ederek gerek yurt içinden temin ederek kerestenin her çeşidi ve haliyle son kullanıcı ile buluşturan keresteci tüccarlarımız işini hakkı ile yapmaktadır.

Keresteci müteşebbis tüccarlarımız kereste sektöründe fazlası ile mesai yaparak ve işletmeciliğini yaptıkları firmalarında arge bölümü açarak kereste ahşap sektörüne yeni mamüller kazandırmak için çalışmalar ve araştırmalar yapmaktadır.