İthal Kereste Hakkında Makalemiz.

Ülkemizde, diğer birçok sektörde olduğu gibi kereste konusunda da ithal ürünler yer almaktadır. Kerestenin kullanıldığı sektörlerde, kolay işlenen, yumuşak olan keresteler daha kullanışlıdır.

Ülkemizde, diğer birçok sektörde olduğu gibi kereste konusunda da ithal ürünler yer almaktadır. Kerestenin kullanıldığı sektörlerde, kolay işlenen, yumuşak olan keresteler daha kullanışlıdır. Bu tür kerestelerin elde edildiği ağaçların hangi ülkelerde çok olduğuna göre ithal edilen ülkeler de farklılık göstermektedir. İthal kerestelerin ağaçları çoğunlukla ülkemizde de yetişmektedir ama yetersizlik söz konusu olacak ki daha çok üretilen ülkelerden ithal edilmektedir. İthal keresteler kendi içerisine birçok çeşittedir ve her birinin özelliği, ithal edildiği ülke farklı olabilmektedir.

Hangi Kereste Nereden İthal Edilmektedir?

Ladin: Ladin ağacının kerestesi sıklıkla Rusya’dan ithal edilmektedir. Rusya’nın Kirov, Perm ve Karelya civarlarından sıklıkla elde edilen ladinin diğer ismi beyaz çamdır. Ladin keresteleri genellikle mobilya sektöründe kullanılmaktadır. İthal kereste denince akla ilk gelen isimlerdendir ve mobilya dışında kapı imalatında, lamine üretiminde kullanılır. Kolay işlenen ve yumuşak olan ladin, Rusya dışında Bulgaristan ve Avusturya’dan temin edilmektedir.

Çam: Ülkemizde de kolaylıkla bulunmasına rağmen talep dolayısıyla birçok dış ülkeden ithalatı yapılan kereste türlerinden bir tanesidir. Çam ağacından üretilen keresteler de tıpkı ladin gibi başta mobilya yapımında, kapı ve pencere doğramalarında kullanılmaktadır. Çam ağacı kerestesi de başta Rusya’dan ithal edilmek üzere birkaç ülkede kolaylıkla bulunabilir.

Meşe: İthal kereste cinslerinden birisi de meşedir. İthalatında Amerika Birleşik Devletleri’nin doğru civarı ilk sıralarda yer almaktadır. Yetişme koşulları sebebiyle bölgede bol miktarda meşe ağacı yer almaktadır. Yetiştirme şartlarından olsa gerek buradan gelen meşe keresteleri, yüksek kalitedeki kırmızı meşelerdir. İthal kereste konusunda ilk sıralarda yer alan meşe, genellikle parke, mobilya, yer döşemeleri, merdiven ve mutfak dolabı üretiminde kullanılmaktadır. Meşe kerestelerinin renkleri farklı olabildiğinden bilinçsiz şekilde satın alınmaması önemlidir.

Limba: Limba türü kereste, dekoratif kaplamaların levha üretiminde, marangozluk işlerinde kullanılan bir türdür. Rutubet ve demirle temasından kaçınılması gerekir. Kullanımı zor bir ithal kereste türüdür.

Sapelli: mobilya üretiminde, sandık yapımında, şarap fıçısı üretiminde, çit kazıklarının hazırlanmasında kullanılan bir ithal kereste türüdür. Bunların dışında birçok farklı alanda kullanılan bir kerestedir.